Past PBS KIDS Writers Contest - Winners
Children from all over southeastern Wisconsin, from Kindergarten through third grade, won this year's contest and now you get to see their stories with a dash of TV magic thrown in. This year's 16 winners wrote and illustrated their own stories as they learned about literacy, creativity, writing and illustration.

Make sure your kids have a chance to watch a half hour of unforgettable characters, exciting plots, and expressive artwork. Tune in to Milwaukee PBS Channel 10 on Monday, August 14 at 5:30 pm. The individual stories as well as the full broadcast can be found right here on our website.

2017 Winners

Kindergarten

First Place: My Big Brother Max by Tay Seisay
Second Place:The Ruby by Malynah Wong
Third Place:Super Animals by Levi Klotz
Special Merit: The Valentine Mystery! by Luke Salas Name


First Grade

First Place: My Chemistry Book by Pira Jordan
Second Place: Farm Friends by Carson Gerou
Third Place: 911 Heros by Sophie Lamping
Special Merit: How Mom and I Saved Breakfast by Calum Morrison


Second Grade

First Place: The Pixel Pugs by Kian Ladd
Second Place: Nagol, the Awesome Kid by Logan Jacobson
Third Place: Candy Fish by Olive Sue Stoffel
Special Merit: The Life of a Beginning Star by Aven Spahn


Third Grade

First Place: Ella Owl Learns a Lesson by Emily Ohme
Second Place: The Crazy Day by Ella Kohlmeier
Third Place: The Mystery About A Girl Without A Face by Violet Unger
Special Merit: Don't Do It! by Megan Engle

2018 Winners

Kindergarten

First Place: Declan F. - "Jumping Amphibians"
Second Place: Khloe C .- "The Butterfly That Was Different"
Third Place: Addyson J - "The Missing Bunny"
Special Merit: Nathan C. "Hedgehog's First Adventure"


First Grade

First Place - Joaquin Manzano -"Super Socky..Finder of Missing Socks"
Second Place - Kayden Nelson - "The Lost Little Scared Bear"
Third Place - Levi Klotz - "Animal Friends"
Special Merit - Caleb Charles - "The Missing Soccer Ball"
 

Second Grade

First Place - Jose' L. Frankco III -"Stick Man"
Second Place - Arav Bose - "The Hot Dog That Talked"
Third Place - Carson Gerou - "Farm Mystery"
Special Merit - Lenaya Mejia-Rodriguez - "Watching TV All Day"
 

Third Grade

First Place - Nate Welch -"The Battle Below"
Second Place - Taylor Wagner - "Bob the Banana"
Third Place - Samantha Yonkers - "Lily + Hazel Dance Recital Drama"
Special Merit - Rebekah Ritt - "The Magic Stump"
Thank you to Edvest Wisconsin's College Savings Plan for their support of the Milwaukee PBS’s KIDS Writers Contest. Special thanks to the Betty Brinn Children's Museum, and the Kiwanis Club for their prize donations.

 

This event made possible by our sponsors.